Ne každá konopná mast je zázračná!

13.05.2016 10:59

Na trhu je několik desítek konopných mastí. Ne všechny však mají ty správné účinky. Měřítkem jsou látky zvané cannabinoidy. Těm je totiž připisován léčivý vliv konopí.

Konopné masti "první pomoci" si ještě donedávna lidé mezi sebou předávali tajně. Doslova "zázračné" konopné masti pomáhaly na lupénku či ekzémy. Dnes už je situace odlišná. Masti na trhu se smí vyrábět pouze z konopí o obsahu THC do 0,3 procenta. Ti, kteří se konopím léčí, vědí, že THC není jeho jedinou a hlavní léčivou složkou. Pro mnohé nemocné je dokonce jeho účinek obtěžující.

V konopí jsou i jiné prospěšné látky než THC

Naštěstí to není jediná léčivá látka ze škály zvané cannabinoidy. Těch je stovky. Snad i důležitější z hlediska kožní léčby je látka zvaná cannabidiol (CBD), látka bohatě zastoupená i v takzvaném technickém konopí, tedy povoleném konopí setém. Tiší bolest a zmírňuje příznaky celé řady nemocí, je základním stavebním kamenem legálních zdravotnických prostředků z konopí, mastí.

V lékárnách a na e-shopech je k dostání hned několik mastí od různých výrobců. Avšak pozor. Na našem i evropském trhu naleznete převážně výrobky, které obsahují pouze olej z konopných semen. Tento olej je výborný pro kosmetické použití, ale když se budeme bavit např. o bolestech, tak tam je potřeba zvolit část rostliny, která produkuje zmíněné cannabinoidy. To znamená zelenou část, která musí ze semen teprve vyrůst. Jen tak mohou masti obsahovat léčivý výtažek právě z této části rostliny. U nás z druhu Cannabis Sativa (konopí seté) navíc s obsahem THC pouze pod 0,3 procenta (lidově technické konopí). Jedná se o povolené pěstované odrůdy, které se vyznačují velmi nízkým obsahem psychotropního tetrahydrocannabinolu (THC), ale vysokým obsahem ostatních účinných cannabinoidů, zejména CBD.

Pozor na klamavé značení výrobků 

Klamavé údaje na etiketách výrobců kosmetiky jsou běžným nešvarem. Pokud někdo na svých výrobcích udává procenta konopí, jedná se pouze o procenta konopného oleje (cannabis seed oil), který neobsahuje cannabinoidy (léčivé látky) a uvádí tak spotřebitele v omyl, což u nás zatím trestné není, ale lidé si tak zvolí sice levnou, ale mnohdy nefunkční možnost.

Důležité je, aby mast obsahovala konopný výtažek - cannabis sativa extract. Někteří vychytralí obchodníci zkouší svůj marketing postavit na extraktu, ale když se podíváme na složení, jedná se většinou opět o extrakt ze semen (cannabis seed extract), nikoliv ze zelených částí rostlin, a tak ani zde nejsou léčivé látky zastoupeny.

První zdravotnický prostředek z konopí

U nás dostupná mast, která obsahuje právě účinný extrakt ze zelených částí rostlin Cannabis je například Univerzální konopná mast Carun, která je zároveň prvním zdravotnickým prostředkem z konopí v České republice a pomáhá při léčbě bolestivých a kožních onemocnění. Mast Carun se může pochlubit i světovým oceněním, kdy vyhrála 2. místo v kategorii Nejlepší nový přírodní produkt na prestižním 19. ročníku veletrhu Natural & Organic Product Europe v Londýně. Majitel společnost Carun Pharmacy Jiří Stabla prozradil, že se po veletrhu strhla lavina zájemců a nyní na spolupráci čeká 70 mezinárodních korporací, které chtějí značku Carun přinést do jejich země.


Zdroj: konopnyshop.cz

Zpět